Przejdź do treści

Wystawa3xKOSTKO

  • przez

25.05 – 14.06.2024
HŁADYSZKA, ul. 1 Maja 19, Kleszczele

Wystawa prac trzech pokoleń fotografów – Jerzego, Wiaczesława i Aleksandra KOSTKO. Trzy indywidualności, trzy „epoki”, jeden temat – portret.

Fotorelacja

Otwarcie wystawy 𝟛𝕩𝕂𝕆𝕊𝕋𝕂𝕆 za nami.
Dziękujemy autorom Wiaczesławowi oraz Aleksandrowi Kostko.
Szczególne podziękowania dla Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Widok za udostepnienie pięknych zdjęć Jerzego.
Wystawę fotografii będzie można podziwiać do 𝟭𝟰 𝗰𝘇𝗲𝗿𝘄𝗰𝗮 w siedzibie MOKSiR Kleszczele (ul. 1 Maja 19).
Zapraszamy!

Informacje

JERZY KOSTKO lokalny fotograf i dokumentalista życia Kleszczel. Jerzy urodził się w 1897 roku na terenie dzisiejszej Rosji, w miejscowości Komarowka. Jego ojciec, Józef, wywodził się ze szlacheckiej rodziny z okolic Bieska Podlaskiego i Hajnówki, zaś matka, Emma z domu Szwalb, pochodziła z Rygi. Osiedlili się w Kleszczelach, gdzie ojciec wykonywał zawód kolejarza. I wojna światowa zastała rodzinę w Nowym Dworze pod Warszawą, gdzie ojciec fotografa pełnił funkcję zawiadowcy stacji. Zarządzeniem władz carskich został wówczas przeniesiony na teren Rosji, do Kozłowa. W 1921 roku cała rodzina powróciła do Kleszczel. W 1924 roku Jerzy starał się o posadę nauczyciela, ale jednocześnie otrzymywał już zlecenia na zdjęcia. Trzy lata później zarejestrował we własnym domu przy ul. Kolejowej 34 zakład fotograficzny. Działalność w Kleszczelach, które liczebnością nie przekraczały 3 tys. mieszkańców, będzie prowadził niemal do śmierci czyli przez blisko 50 lat, co stanowi ewenement na skalę krajową. Swoje zdjęcia sygnował podpisem „Zakład Fotograficzny Jerzego Kostko m. Kleszczele”. Fotograficzna spuścizna Jerzego Kostko to unikalny, socjologiczny dokument, który pokazuje mieszkańców Kleszczel w dni powszednie i w czasie uroczystości, wesel i pogrzebów. Fotograf zmarł bezpotomnie w 1976 i został pochowany na cmentarzu prawosławnym w Kleszczelach.

W 2013 na strychu jego dawnego domu odnaleziono półtora tysiąca zachowanych negatywów, które zostały zdigitalizowane i opracowane przez Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK w ramach projektu „Wiejscy Fotografowie z Podlasia”. Zarchiwizowane i ocalone fotografie są dostępne na stronie albom.pl

WIACZESŁAW (Sławek) KOSTKO urodził się 1954 roku. Mieszka i działa w Lublinie.
1967 roku otrzymał pierwszy aparat fotograficzny marki Druh i koreks taśmowy polskiej produkcji do wywoływania klisz. Pierwsze odbitki powstawały w zaimprowizowanej w łazience ciemni.
Studiował na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, gdzie działał w ramach Studenckiej Agencji Fotograficznej i współpracował z rzecznikiem prasowym UMCS.
W Zakładzie Archeologii UMCS wykonywał fotografie zabytków i dokumentował badania wykopaliskowe. W Instytucie Wychowania Artystycznego wykonywał dokumentację fotograficzną dzieł sztuki do katalogów i dokumentację konkursową.
W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku pracował w Spółdzielni Pracy Usług Fotograficznych Zorza, gdzie pełnił nadzór nad jakością usług w zakładach fotograficznych, zdjęć na porcelanie i chemigrafii. Brał udział w wystawach fotograficznych spółdzielczości fotograficznej krajów socjalistycznych w Pradze i Budapeszcie, organizował plenery i szkolenia fotograficzne.
W latach 2006-23 w Centrum Języka i Kultury Polskiej UMCS dla Polonii i Cudzoziemców, zajmował się dokumentacją fotograficzną działalności dydaktycznej i kulturalnej instytucji. Współpracował z rzecznikiem prasowym uczelni i miesięcznikiem Wiadomości Uniwersyteckie.
0d chwili przejścia na emeryturę w 2023 r. wykonuje zdjęcia zdjęcia wyłącznie dla własnej przyjemności.

ALEKSANDER (Olo) KOSTKO pasjonuje się portretami i życiem na ulicach miasta.
Specjalizuje się w street fotografii i fotografii portretowej. Zafascynowany jest ludzką indywidualnością.
Posługuje się grą światła i cienia, czerni i bieli, podkreślając często niedoskonałości osoby portretowanej, ukazuje jej piękno i wyjątkowość. Od 2019 roku pracuje nad projektem „Dolny Wrzeszcz Diaries”, który dokumentuje codzienne życie dzielnicy, w której mieszka. Jego fotografie zostały opublikowane w książce „Razem 2020”, która przedstawia życie podczas pierwszego roku pandemii w Polsce. Jako ambasador marki Ricoh prowadzi fotospacery i wykłady na temat fotografii ulicznej. Jego prace wystawiane były w ramach Open House Gdańsk, na wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą.
www.instagram.com/olo.tasak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content