Przejdź do treści

Warsztaty TKACKIE

  • przez

W dniach 27-28 czerwca 2022 i 25- 26 lipca 2022 w Świetlicy Wiejskiej w Suchowolcach odbyły się 2 spotkania warsztatowe poświęcone tkactwu tradycyjnemu.
Projekt Wektor do Przeszłości to projekt transgraniczny dzięki, któremu mieliśmy okazję pod okiem Mistrzyni Tkactwa z okręgu Małoryty na Białorusi uczyć się tworzenia tradycyjnej tkaniny na Ręcznik obrzędowy.

Podczas czerwcowych warsztatów Mistrzyni opowiedziała o poszczególnych elementach warsztatów tkackich, pokazała uczestnikom jak przygotować i zakładać osnowę na krosna, jak czytać wzory oraz przejść do czynności tkackich tak by tkanina powstała.

W lipcu skoncentrowaliśmy się na założeniu osnowy na drugi warsztat pod kolejną tkaninę- popularne w podlaskich domach szmaciaki, Po pierwszym spotkaniu okazało się że jest to dużo prostsze niż snowanie krosien na tkaninę- RUCZNIK, Dodatkowo uczestnicy poznali technikę wykonywania nicielnic, które są jednym z elementów warsztatu tkackiego. W zależności od rodzaju tkaniny: perebory, dwuosnówówka, sejpak, szmaciak do snucia należy użyć dwóch bądź czterech nicielnic, niestety nie udało nam się dotrzeć do żadnej z żyjących tkaczek na terenie gminy Kleszczele, która pokazałaby nam jak same nicielnice wykonywać więc była to nieoceniona wiedza przekazana przez Białorusinów.


Po warsztatach z gośćmi z Białorusi przyszedł czas na pracę własną w oparciu o wiedzę zdobytą podczas spotkań. Uczestnicy projektu przez kolejne miesiące korzystali z pracy indywidualnej. Wytkanie kawałka tkaniny to proces długotrwały i wymagający zrozumienia wielu zależności, mechanizmu i nieco wyobraźni a przede wszystkim czasu więc tkactwo to nasze dziedzictwo wymagające skupienia ale każdy centymetr wytkanej tkaniny to ogromna radość. Z ilością godzin nad warsztatem przychodzi też doświadczenie i łatwość w zrozumieniu…. ale nic tak nie irytuje jak nierozdzielające się nicielnice czy poluzowana lub rwąca się nić w osnowie.

Tkanie to zajęcie dość czasochłonne więc najwięcej zależy od nas samych, w ramach projektu umożliwiono uczestnikom spotkania indywidualne… Kiedy kobiety mogły przyjechać i popracować w dogodnym dla siebie czasie w pełnym skupieniu odzyskiwanie dziedzictwa lokalnego to zadanie nie łatwe ale dla zachowania naszej tożsamości bardzo ważne dlatego warte nakładów prac i energii.

Przedsięwzięcie jest częścią międzynarodowego projektu pn.
„Wektor do przeszłości. Rozwój tradycyjnej kultury jako czynnika wzrostu potencjału turystycznego”
w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014-2020.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content