Przejdź do treści

Warsztaty tworzenia PAWUKA

  • przez

WARSZTAT TWORZENIA PAJĄKA LUDOWEGO

Czy wiecie że zanim do naszego kraju przywędrowała, dobrze nam znana 🎄

Bożonarodzeniowym symbolem, „ozdabiaczem” naszych był właśnie PAWUK/ pająk ludowy.

Był symbolem:
🎄 błogosławieństwa dla domowników,
🎄 pomyślności,
🎄 miłości,
🎄 zdrowia

Zazwyczaj był zawieszony w centralnym miejscu 🏠Zawieszono go na tyle nisko, by każdy mógł go dotknąć. Trzeba było się pilnować, by go „broń Boże” nie zniszczyć, połamać. A już z całą pewnością nie wyrzucić ! Gdy nadchodziły kolejne święta zastępowano naturalnie starego PAJĄKA nowym ale ten, który przez rok zapewniał dobrobyt należało spalić..

Z samym PAWUKIEM wiąże się też pewna opowieść/ legenda. A mianowicie:

„Pająk był jednym ze zwierząt towarzyszących narodzinom Jezusa” i stąd jego obecność w tym okresie.

Do niedawna obserwowaliśmy jak to co dawne zanika…. na szczęście dzięki Twórcom Ludowym, którzy dzielą się swoimi umiejętnościami, opowieściami i różnym instytucjom, organizacjom, które organizują warsztaty jest nadzieja że pająki odzyskują swoje magiczne moce by przyciągać to co dobre przez cały nadchodzący rok.

W grudniu 2022 odbył się cykl warsztatów TWORZENIA PAJĄKA LUDOWEGO.

w spotkaniu 14 grudnia 2022 uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Kleszczelach

w spotkaniu 23 grudnia 2022 w podróż do krainy pająka zabraliśmy naszych najmłodszych mieszkańców z Przedszkola w Kleszczelach

A w spotkanie 30 grudnia 2022 było skierowane do mieszkańców i pasjonatów twórczości ludowej.

Łącznie w warsztatach wzięło udział ponad 50 osób, z czego niezmiernie się cieszymy. Zwłaszcza że wśród uczestników znaleźli się nauczyciele i edukatorzy, którzy nabyte doświadczenie będą mogli wykorzystać podczas swojej pracy i przekazywać umiejętność tworzenia PAWUKA kolejnym pokoleniom.

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas. Niech Wasze PAWUKI przynoszą Wam ogrom szczęścia i dostatku, a nabyte umiejętności ocalą tradycję od zapomnienia.

NAD BUHOM I NARWOJU 1 (185) 2023

Działanie zrealizowano w ramach projektu: Wektor do przeszłości. Rozwój tradycyjnej kultury jako czynnika wzrostu potencjału turystycznego.
Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content