Szlaki turystyczne w gminie Kleszczele
„Kleszczele – królewskie miasto” to szlak ukazujący wielowiekową historię, kulturę i piękno miasta Kleszczele, które uwielbiała królowa Bona.
Ścieżka rozpoczyna się przy pomniku Zygmunta Starego i prowadzi turystę do najciekawszych punktów w mieście, m.in. zabytkowych świątyń, czy Centrum Turystyki i Kultury „Hładyszka”.
Wielokulturowość to obok przyrody główne atrakcje pieszych szlaków. Ale jest jeszcze historia, o której należy pamiętać.
Plan szlaku dostępny jest:
Odkryj mapę: Szlaki turystyczne piesze: „Kleszczele – królewskie miasto na Kresach” | AllTrails
Historyczna nazwa Kleszczele pojawiła się w dokumentach już w XV wieku, a prawa miejskie miejscowość uzyskała w 1523 roku z przywileju króla Zygmunta I Starego. W rozwój miasta dużo wysiłku włożyły królowa Bona, żona Zygmunta I Starego oraz królowa Anna Jagiellonka, żona Stefana Batorego. W 1533 roku królowa Bona wykupiła Kleszczele z rąk kanclerza Olbrachta Gasztołda, otrzymując je w dożywotnie władanie. Miastu podlegało pięć sąsiednich wsi, zwanych przedmieściami: Dobrowoda, Nurzec, Kosna, Babicze (Kuzawa) i Trubianka. Królowa Anna Jagiellonka w 1581 roku udzieliła miastu pozwolenia na zbudowanie ratusza z postrzygalnią, szynkiem i wagą. W tym samym czasie miasto otrzymało drugi przywilej- prawo używania pieczęci z herbem, który do dnia dzisiejszego jest wizytówką Kleszczel. W tym okresie miasto liczyło około 2.300 mieszkańców, trudniących się głównie rolnictwem, rzemiosłem i handlem. Kleszczele słynęły z plantacji chmielu, uprawy fasoli oraz wyrobów garncarskich. W dokumentach znajdują się wzmianki o istnieniu huty szkła okiennego w 1758 roku. Niestety rozwój miasta przerwały wojny szwedzkie oraz pożar w 1777 roku.
Do III rozbioru Polski miasto należało do ziemi bielskiej w woj. podlaskim, a za czasów pruskich do powiatu bielskiego w departamencie białostockim. Po III rozbiorze tereny te znalazły się w granicach Prus. Po podpisaniu traktatu pokojowego w Tylży w 1807 roku aż do wybuchu I wojny światowej należały do Cesarstwa Rosyjskiego. Po odzyskaniu niepodległości Kleszczele znów znalazły się w granicach państwa polskiego. W czasie II wojny światowej miasto uległo zniszczeniu, a znaczna część ludności zginęła. Miejscowość została wyzwolona 30 lipca 1944 roku. Po wojnie Kleszczele nie odzyskały już dawnej świetności i utraciły w 1950 roku prawa miejskie. Odzyskały je ponownie w 1993 roku.
Parafia Rzymskokatolicka w Kleszczelach oraz pierwszy kościół na terenie gminy powstały z fundacji Zygmunta I Starego i jego małżonki królowej Bony Sforza d’Aragona ok. 1533 roku. Istniał on do najazdu moskiewskiego w 1659 roku, kiedy to został zniszczony. Po 64 latach odbudowano go w formie drewnianej świątyni, która przetrwała do czasu, gdy w wyniku represji po powstaniu styczniowym została rozebrana. Parafia rzymskokatolicka w Kleszczelach odrodziła się po ponad czterdziestoletniej przerwie (1865- 1906) w 1906 roku.
W latach 1907- 1910 wysiłkiem parafian i darczyńców została wzniesiona świątynia, która istnieje do dnia dzisiejszego. Kościół parafialny p.w. św. Zygmunta Burgundzkiego jest budowlą w stylu historyzmu z elementami klasycyzującego baroku na planie prostokąta, o halowym układzie wnętrza z dwuprzęsłową nawą i jednoprzęsłowym prezbiterium wyodrębnionym we wnętrzu. Kościół podobnie, jak kleszczelowska cerkiew, otoczony jest kamiennym parkanem. W czasie wojny sowiecko-niemieckiej w czerwcu 1941 roku świątynia została poważnie uszkodzona przez artyleryjskie pociski, a ślad po jednym z nich można zobaczyć w bryle po prawej stronie.
Każdego roku parafia uroczyście obchodzi dzień patrona św. Zygmunta przypadające na 2 maja.
Cerkiew p.w. św. Jerzego została zbudowana w miejscu, po dawnej świątyni prawosławnej, istniejącej już w chwili lokowania miasta na prawie magdeburskim w 1523 roku. Ostania historyczna data związana z dziejami tej cerkwi, to rok 1924 i jej całkowite zniszczenie przez pożar.
Obecnie w odbudowanej cerkiewce, jak przed wiekami, w przeddzień oraz w sam dzień święta św. Jerzego Zwycięzcy (6 maja) odprawiane są uroczyste nabożeństwa ku czci patrona świątyni.
Niegdyś Kleszczele słynęły z wyrobów garncarskich, charakteryzujących się różną wielkością i kształtem. Jeszcze w okresie powojennym popularne były tu tzw. “Hładyszki”, czyli gliniane naczynia bez ucha, dawniej używane do zbierania śmietany. Niestety obecnie na terenie gminy nie ma ani jednego garncarza, który zajmowałby się ich produkcją. Jednakże dla zachowania tradycji w pamięci mieszkańców, budynek Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji otrzymał nazwę “Hładyszka”.
Budynek, w którym mieści się “Hładyszka” powstał na przełomie 1927 – 1933 r. i wówczas znajdowała się tu Powszechna Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego, a potem Zasadnicza Szkoła Rolnicza. W kolejnych latach Wieczorowe Technikum Rolnicze, a później, do roku 1996, ponownie Szkoła Podstawowa. Obecnie znajduje się tu: punkt Informacji Turystycznej i Ametystowa Komnata- największa kolekcja minerałów w Polsce, ze zbiorów Mikołaja Podłaszczyka.
Pierwsza znana nam wzmianka o cerkwi św. Mikołaja pochodzi z 1560 r., z czasu pomiaru włócznej miasta. Przez cały czas istnienia cerkwi znajdowały się przy niej szkoła parafialna, schronisko dla ubogich oraz prężne bractwo cerkiewne. Członkowie zrzeszeni w bractwie byli fundatorami oraz opiekunami świątyń kleszczelowskich. W pierwszej połowie XVII w. stawali w obronie praw wyznawców religii greckiej. W 1709 r. kosztem bractwa wybudowano dzwonnicę przy cerkwi św. Mikołaja. Przy wejściu do niej, pod szalówką, widnieje wyryty na belce napis w języku słowiańskim: „Sija zwonnica soorużena 1709 dnia 19 miesiaca maja za tszczanijem bratstwa iże wo Swiatych Otca naszeho Archijereja Nikołaja Czudotworca” u dołu napis w języku polskim: Mayster Jerzy Szybiński. W roku 1839 na terenach Cesarstwa Rosyjskiego dochodzi do likwidacji unii kościelnej, w konsekwencji czego cerkiew parafialna św. Mikołaja po okresie prawie 200 lat powraca do wiary przodków- świętego prawosławia. W sierpniu 1915 roku ludność okolic Kleszczel została ewakuowana w głąb Rosji, a we wrześniu na skutek działań wojennych doszło do zniszczenia cerkwi św. Mikołaja. Pozostała dzwonnica z 1709 r. która od 1937 r. pełni funkcje kaplicy. Gruntownie odrestaurowana w latach 80-tych jest najstarszą budowlą sakralną w mieście.
Cerkiew p.w. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny została zbudowana w 1877 r., w stylu typowym dla dziewiętnastowiecznej architektury rosyjsko-bizantyjskiej przez grupę majstrów z centralnej Rosji. Do jej budowy użyto cegieł wypalonych w uroczysku Hłuboczok, gdzie urządzono prowizoryczną cegielnię. Kamienie niezbędne do utwardzenia fundamentów i budowy ogrodzenia zebrano na okolicznych polach, głównie w okolicach wsi Dobrowoda. Podczas II wojny światowej cerkiew została poważnie uszkodzona. W wyniku działań wojennych dach i wyposażenie wnętrza uległy niemal całkowitemu spaleniu. Odbudowano ją w 1949 roku.
Na szczególną uwagę zasługuje ikona św. Mikołaja Cudotwórcy, która ocalała podczas działań wojennych, namalowana przez nieznanego mistrza w XVI w. Jest to niewątpliwie jedna z najstarszych ikon znajdujących się na całym Podlasiu. Cerkiew jest najwyższą budowlą w miasteczku.
Dworzec kolejowy w Kleszczelach powstał pod koniec XIX w., wzdłuż linii kolejowej Białystok – Brześć. Wybudowany w stylu „szwajcarskim”, jeszcze do końca lat 90- tych pełnił swoją pierwotną funkcję.
Budynek Dworca jest unikatem na tych terenach, a na szczególną uwagę zasługuje jego forma i sposób wykonania. Jego środkowa i zachodnia część jest dwukondygnacyjna, wschodnie skrzydło jest parterowe. Ściany są wykonane z bali drewnianych, na cokole z cegły ceramicznej i kamienia. Z zewnątrz obłożono je szalunkiem, natomiast wewnątrz tynkiem na dranicach.
W okresie międzywojennym przestronna dworcowa poczekalnia służyła do występów zespołu orkiestry dętej i zespołu teatralnego kleszczelowskich strażaków oraz zespołu mandolinistów ze szkoły podstawowej w Kleszczelach, w którym grało też wiele dzieci żydowskich.
W każdą niedzielę można uczestniczyć w św. Liturgii odprawianej w języku starocerkiewnosłowiańskim.
22 czerwca 1941 r. w dniu napaści niemieckich okupantów na Związek Radziecki, społeczność żydowska miasteczka liczyła 700 osób. Niemcy okrutnie rozprawili się z kleszczelowskimi Żydami. Początkowo represje polegały m. in. na noszeniu Gwiazdy Dawida na ubraniach, zakazie poruszania się po chodnikach. W następnym okresie, podobnie jak w całej Polsce, powstało w Kleszczelach półzamknięte getto. Obejmowało ono około 30 domów – brakowało jedzenia, panował głód. Żydzi byli zmuszani przez Niemców do wykonywania robót przymusowych w Kleszczelach oraz Czeremsze. W październiku 1942 roku kleszczelowscy Żydzi zostali wywiezieni do obozu zagłady w Treblince.
Jedynie nielicznym udało się przeżyć Holokaust. Za uratowanie życia Josefowi Białostockiemu rodzina Szymona Markiewicza z Kleszczel odznaczona została medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Śladami obecności społeczności żydowskiej w Kleszczelach jest kilkanaście nagrobków (macew) na dawnym cmentarzu żydowskim (kirkucie).
Cmentarz żydowski w Kleszczelach
http://www.archiwumetnograficzne.edu.pl/readarticle.php?article_id=33
http://www.sztetl.org.pl/pl/article/kleszczele/5,historia/
Region Puszczy Białowieskiej to nie tylko las – bo choć unikatowy, o cechach pierwotnych, o dużym bogactwie fauny i flory (tak bogatym, że nie znamy jeszcze wszystkich gatunków tu żyjących) nie jest jedynym, który przesądza o atrakcyjności regionu. To także kultura – od stuleci kształtowana przez wpływy litewskie, ruskie, polskie, tatarskie, a w przeszłości także żydowskie (co potwierdzają rozrzucone po miasteczkach i wsiach cmentarze – dziś okruchy historii). Tę skomplikowaną układankę wierzeń, języków i obrzędów widać w codziennym życiu także dziś – tradycja przetrwała w zakamarkach ludzkiej pamięci, utrwalona na starych, pożółkłych fotografiach, w drewnianych balach misternie zdobionych wiejskich chałup, przydrożnych krzyżach rozrzuconych gdzieś wśród pól, łąk i lasów. Przetrwała także w śpiewnym dialekcie wypełniającym wsie i miasteczka, w bliskim sąsiedztwie tłumie odwiedzanych zabytkowych drewnianych cerkwi i wieżyczek kościołów, w warsztatach rzemieślniczych (choć dziś już nielicznych), gdzie nadal powstają kolorowe chodniczki, pięknie haftowane ręczniki lub wytwarzane są snycerskie szablony czyniące podlaską architekturę drewnianą tak wyjątkową. Przetrwała dzięki festynom, które popularyzują wiedzę o dawnych obrzędach i promują artystyczny dorobek lokalnych wytwórców. Po prostu – przetrwała dzięki mieszkającym tu ludziom, pielęgnującym dawne zwyczaje, styl życia i obrzędy – choć dziś większość z nich straciła swój magiczny pazur, sprawdzona do roli zabawy.
Bo tradycja – choć nadal ma się tu dobrze, jest delikatną tkaniną. Tkaniną, o którą jeśli się zadba, będzie służyć kolejnym pokoleniom – mieszkańców regionu i turystom. O tym, że kultura to nasz turystyczny „towar eksportowy” z powadzeniem przekonują mieszkańcy czterech sołectw w gminie Kleszczele. Dzięki pozyskanym funduszom unijnym mieszkańcy wsi Dasze, Toporki, Saki i Dobrowoda stworzyli: „Etnograficzny szlak rowerowy gminy Kleszczele”.
To ciekawa atrakcja na turystycznej mapie regionu, promująca dawne obrzędy i zwyczaje podlaskiej ziemi. Przemierzając szlak można samemu przekonać się co w puszczy piszczy – a także smakuje :). A przy okazji – odkryć ukryte historyczno – kulturowe skarby Kleszczelowskiej ziemi o iście królewskim rodowodzie (Kleszczele założono z rozkazu króla Zygmunta I Starego przez kanclerza i wojewodę wileńskiego Mikołaja Radziwiłła. Kleszczele były miastem królewskim – bo założonym na gruntach należących do króla).
Każda ze wsi, przez którą wiedzie szlak to skarbnica legend, historycznych perełek oraz bogatej tradycji – z której większość obrzędów dotąd funkcjonowała we wspomnieniach. Projekt „Etnograficzny szlak rowerowy gminy Kleszczele” przywrócił te wspomnienia do życia – w terminie kwiecień- wrzesień organizowane są spotkania nawiązujące do obrzędowości.
Niewątpliwie, kleszczelowska ziemia to kopalnia tradycji, smaków i obrzędów. Ale jest to także miejsce, gdzie do dziś zachowała się unikatowa architektura drewniana – nigdzie indziej nie spotykana. Zachwyt wzbudza snycerskie zdobnictwo okien, maleńkie kapliczki i przydrożne krzyże. Nadszarpnięte piętnem czasu niemo czuwają nad mieszkańcami (stąd ich widok na początku i końcu wsi), wskazują drogę, upamiętniają ważne dla mieszkańców wydarzania. Te małe codzienne świątynie przypominają o głębokiej wierze mieszkańców, ich przywiązaniu do tradycji. W ramach projektu na pierwszym etapie szlaku – w Daszach dokonano rewitalizacji jednego z takich miejsc. To stąd Czytelniku rozpocznij swą wędrówkę po etnograficznym szlaku, kreślącego sentymentalny portret podlaskiej ziemi pełen magicznych obrzędów i legend.
Możliwość udziału w warsztatach odtwarzających dawne tradycje, unikatowa architektura podlaskiej wsi, sielskie pejzaże przedpola Puszczy Białowieskiej – to wszystko czeka na turystów na etnograficznym szlaku. Już wiosną zapraszamy w sentymentalną podróż w głąb tradycji, a tymczasem – do obejrzenia prezentacji podsumowujących projekt.
Szlak czerwony
Hajnówka – Dubicze Cerkiewne – Czeremcha – Piaski (czerwony, 85 km)
Szlak wiedzie przez pięć gmin ukazujących piękno architektury Podlasia, wyeksponowanej na tle puszczańskiej kniei. To także idealna ścieżka do poznania wielokulturowego charakteru regionu. A trasa ta to dopiero przedsmak przygody z kulturą puszczańskiej krainy… Zabytkowe cerkwie z XVIII/ XIX w Nowoberezowie, Werstoku, Kleszczelach czy Czeremsze, zabytkowe, drewniane zabudowania o unikatowej ornamentyce w Wojnówce, Czyżach, Morzu czy Dubiczach Cerkiewnych oraz archeologiczne pozostałości w Zbuczu ( kurhany i grodzisko z IX w.) to tylko kropla w morzu atrakcji, które czekają na nas na szlaku. W połączeniu z walorami przyrodniczymi (zalew Bachmaty, szachownica pól i łąk, wszechobecność puszczy), trasa szlaku zyskuje na atrakcyjności, tym godniejsza jest polecenia.
GPX do pobrania: Hajnówka – Dubicze Cerkiewne – Czeremcha – Piaski (czerwony, 85 km)
GPS do pobrania: www.gpsies.com/map.do?fileId=efeekyukvmaimyow
Szlak Niebieski Doliny Nurca
Hodyszewo- Brańsk- Boćki- Kleszczele- (58,1 km)
Szlak Rowerowy Doliny Nurca wypełnia brakujące ogniwo w systemie szlaków rowerowych południowej części województwa podlaskiego. Łączy poprzez Dolinę Nurca istniejące szlaki rowerowe sąsiednich regionów; Puszczy Białowieskiej, Doliny Bugu, Doliny Górnej Narwi.
Szlak rozpoczyna się w Hodyszewie, gdzie przebiega Szlak Rowerowy im.Św.Jana Pawła II i prowadzi przez Brańsk, Boćki, Kleszczele do zalewu w Repczycach, gdzie łączy się m.in. ze Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo.
Na trasie szlaku znajdują się miejsca kultu religijnego; sanktuarium Matki Boskiej Pojednania w Hodyszewie, kościoły i cerkwie w Brańsku, Boćkach i Kleszczelach. Szlak prowadzi w większości malowniczą Doliną Nurca, głównie po drogach powiatowych, przekraczając w trzech miejscach drogi krajowe tj. w Brańsku, Boćkach i Kleszczelach.
Szlak służyć będzie turystom i mieszkańcom udającym się do miejsc kultu religijnego czy nad zalew wodny w Repczycach. Umożliwi również przemieszczanie się turystów pomiędzy atrakcyjnymi regionami jak; Puszcza Białowieska, Dolina Bugu i Dolina Górnej Narwi.
Trasa szlaku biegnie głownie po nawierzchni asfaltowej, z niewielkimi fragmentem bruku we wsi Mołoczki oraz drogą szutrową między Mołoczkami i Kleszczelami, gdzie biegnie również ścieżką rowerową wzdłuż drogi wojewódzkiej.
Ze względu na równinny charakter Doliny Nurca, szlak należy zaliczyć do łatwych z niewielkimi podjazdami w odcinku źródłowym rzeki. Jest również bezpieczny ze względu na niewielkie natężenie ruchu samochodowego, z wyjątkiem przekraczania dróg krajowych, gdzie należy zwrócić większą uwagę.
GPX do pobrania: Szlak rowerowy Doliny Nurca długość 58,1 km (niebieski)
GPS do pobrania: https://www.alltrails.com/explore/map/map–119107
Green Velo
Wschodni Szlak Rowerowy
Trasa w województwie Podlaskim liczy 590 km, prowadzi przez miejsca cenne przyrodniczo, zabytki i ważne węzły komunikacyjne. W regionie Puszczy Białowieskiej trasa szlaku wiedzie przez Czeremchę, Kleszczele, Dubicze Cerkiewne, Hajnówkę, Białowieżę, Nową Łuką do rzeki Narew.
Wytrawnych rowerzystów zapraszamy na Wschodni Szlak GREEN VELO, łączący pięć województw Polski Wschodniej (Podlaskie, Lubelskie, Podkarpackie, Świętokrzyskie, i Warmińsko – Mazurskie). Już samo poznanie każdego z nich z osobna stanowi niezwykłe doświadczenie, a poznanie ich wszystkich zdaje się być jak czytanie wspaniałej baśni.
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to najbardziej spektakularny projekt rowerowy, jaki do tej pory zrealizowano w Polsce. To niemal 2000 km specjalnie wytyczonej trasy, którą od początku do końca przygotowano po to, aby dawała radość podróżowania i poznawania.
Przygodę na szlaku możesz rozpocząć w dowolnym punkcie. Możesz podróżować samodzielnie, z rodziną bądź z przyjaciółmi. Możesz jechać z północy na południe albo z południa na północ. Zacząć na krańcach owej trasy albo gdzieś w jej środku, wybierając, to co Cię fascynuje. Green Velo pokazuje piękno Polski Wschodniej w najlepszym wydaniu. Z paletą barw, zapachów i smaków, których nie znajdziesz nigdzie indziej. Wyrusz zatem w Polskę! Zasmakuj jej. I pozwól się oczarować.
Z przyjemnością informujemy, że Punkt Informacji Turystycznej (Kleszczele, ul. 1 Maja 19) posiada rekomendację MPR – Miejsca Przyjaznego Rowerzystom na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo.
Podlaski Szlak Sakralny
Szlak przebiega przez miejscowości leżące na obszarze SLGD „Tygiel Dolny Bugu”: Drohiczyn – Narojki – Rogawka – Grodzisk – Czarna Cerkiewna – Czarna Wielka – Żurobice – Siemiatycze – Mielnik – Radziwiłłówka – Koterka – Telatycze – Grabarka – Żerczyce – Rogacze – Milejczyce – Sobiatyno (dystans około 200 km) oraz na obszarze LGD „Puszcza Białowieska”: Dasze – Kleszczele – Dubicze Cerkiewne – Stary Kornin – Nowoberezowo – Hajnówka (dystans: około 55 km). (260 km)
Niezwykła architektura budowli sakralnych, wystrój wnętrz zrobią wrażenie na każdym, kto zetknie się z prawosławiem.
Rozmieszczenie przestrzenne zabytkowej sakralnej architektury na terenie obecnego województwa podlaskiego jest wynikiem zróżnicowanych procesów osadniczych. W jego południowej i wschodniej części przeważają cerkwie. Większość obiektów ma ponad 160 lat. W zachodniej i północnej dominują kościoły, wiele z nich wzniesiono na początku XX w. Na północy odnajdziemy okruchy starej kultury Staroobrzędowców. Mozaikę narodów i religii uzupełniają Tatarzy, których jedyne w Polsce, drewniane meczety pochodzące z XIX w. znajdują się w Kruszynianach i Bohonikach.
Nazwa „prawosławie” jest tłumaczeniem greckiego słowa orthodoksia (ortho – prawdziwie, dosko – sławię, wierzę), czyli prawdziwie wierzę. Cerkiew (gr. kiriakon) to zarazem Dom Boga, jak i zgromadzenie wiernych oddających mu cześć. Kościół prawosławny uznaje siedem sakramentów, będących widzialnymi znakami przekazywania wiernym łaski Bożej. Są nimi: chrzest, bierzmowanie, spowiedź, Eucharystia, małżeństwo, kapłaństwo i sakrament chorych (namaszczenie olejem).
GPX do pobrania: Podlaski Szlak Sakralny (Samochodowo-Motocyklowy)
Szlak do pobrania GPS: www.gpsies.com/map.do?fileId=xadwbmcapngfinqd
Mapa Google: https://www.google.com/maps/Podlaski Szlak Sakralny (260 km)
Dobrowoda „Wynoczok” (czerwony) 4 km
Ścieżka „Wynoczok” biegnie początkowo ul.Kolejową przy której znajdują się dwie kwatery agroturystyczne i świetlica wiejska z mapą turystyczną gminy Kleszczele. Swoją siedzibę ma tu też Koło Gospodyń Wiejskich, które może zorganizować dla turystów i gości imprezy integracyjne. Dalej ścieżka prowadzi ul. Dobrą do cudownego źródełka, skąd bierze początek rzeczka Dobrowódka od której nosi nazwę wieś. Następnie ścieżka skręca w ul.Cichą przy której można zwiedzić Izbę Edukacyjno-Pszczelarską i zaopatrzyć się w miód. Potem skręca w ul.Dobrą, Główną i dłuższy odcinek biegnie ul.Leśną wzdłuż rzeczki Dobrowódki. Na przepuście skręca w prawo do ul.Kleszczelowskiej, przekracza ją przy kolejnej kwaterze agroturystycznej we wsi i wchodzi na okoliczne wzgórza. Wędrując nimi można podziwiać z góry panoramę wsi i odwiedzić znanego rzeźbiarza Michała Markiewicza. Dalej ścieżka zaprowadzi nas na stary cmentarz wiejski, na którym wśród wiekowych sosen znajduje się kilkadziesiąt nagrobnych głazów z osadzonymi na nich krzyżami. Stąd ul. Spokojną zejdziemy w dół do głównego skrzyżowania we wsi.
GPX do pobrania: Nordic Walking Park Dobrowoda „Wynoczok” (czerwony, 4 km)
GPS do pobrania: www.alltrails.com/explore/map/map–119408
„Kariery” (niebieski) 7,5 km
Ścieżka „Kariery” biegnie ul. Główną przy której znajduje się cerkiew pw. Św. Paraskiewy Serbskiej z 2001 r., a przy niej kapliczka z XVIII w. Pod ulicą przepływa rzeczka Dobrowódka nad którą stoi tablica z legendą powstania wsi. Ulica Główna przechodzi dalej w piaszczystą aleję lipową przy której znajduje się rodzinny dom znanego rzeźbiarza Sławomira Smyka. Ścieżka dochodzi do koszarki i skręca w prawo, biegnąc wzdłuż torów do Repczyc. Po prawej stronie w lesie znajdują się ślady bocznicy kolejowej i wyrobisk po żwirze od których nosi nazwę ścieżka. W Repczycach skręca w prawo prowadząc przez wieś do zbiornika wodnego. Powstał on w 2000 r. na rzece Nurzec i jest licznie odwiedzany latem przez turystów i mieszkańców. Znajduje się tu MOR, budynek socjalny, pole biwakowe i przebiegają tędy aż trzy szlaki rowerowe: Green Velo, Doliny Nurca i czerwony. Obok zbiornika w dawnym wyrobisku NDL Bielsk Podlaski urządziło trasę do zawodów na orientację. Ścieżka biegnie prosto a na zakręcie drogi, odbija w prawo przez lasy i łąki. W Dobrowodzie wchodzi na ul. Kleszczelowską, wspólnie ze ścieżką „Wynoczok”, ale później skręca w prawo do głównego skrzyżowania we wsi, prowadząc wspólnie ze ścieżką „Trubianka”.
GPX do pobrania: Nordic Walking Park Dobrowoda „Kariery” (niebieski) 7,5 km
GPS do pobrania: https://www.alltrails.com/explore/map/map–119479
„Trubianka” (zielony) 8 km
Ścieżka „Trubianka” prowadzi ul. Kleszczelowską, przy której pod nr 4 zobaczymy pierwszy murowany we wsi dom, pod nr 20 jedyny dom ocalały z wielkiego pożaru wsi, a pod nr 24 pracownię znanego rzeźbiarza Michała Markiewicza. Na końcu wsi ścieżka skręca w prawo do lasu i mija po drodze aż 5 krzyży, w tym dwa wystawione przez młodzież i kawalerów z Dobrowody. Dalej biegnie obok strzelnicy myśliwskiej a następnie zbiornika wodnego przez który przepływa struga Trubianka. Od niej nosiła nazwę wieś Trubianka, która funkcjonowała tu w XVI-XVII wieku i wg legendy jej mieszkańcy wymarli wskutek zarazy. Na gruntach byłej wsi w 1989r utworzony został na powierzchni 227 ha rezerwat krajobrazowy „Jelonka”. Celem jego ochrony jest zachowanie szczególnego krajobrazu, na który składa się szachownica gruntów jako pozostałość tradycyjnej gospodarki rolnej oraz zabezpieczenie przebiegu sukcesji wtórnej (powrót lasu) na porzuconych jałowych gruntach porolnych. Walory rezerwatu można podziwiać wędrując 1,5 km ścieżką wzdłuż jego południowej granicy. Następnie ścieżka skręca na końcu rezerwatu na południe i przekracza drogę asfaltową po której prowadzą dwa szlaki rowerowe; Green Velo oraz czerwony. Wracając do Dobrowody można jeszcze zwiedzić po drodze dwa cmentarze prawosławne; stary i współczesny.
GPX do pobrania: Nordic Walking Park Dobrowoda „Trubianka” (zielony) 8 km
GPS do pobrania: https://www.alltrails.com/explore/map/map–119462