Przejdź do treści

DREWNIANE KLESZCZELE – warsztaty i działania animacyjne jako sposób na zachowanie lokalnego dziedzictwa materialnego

  • przez
O projekcie

W ramach projektu planowany jest szereg interdyscyplinarnych działań mających na celu podniesienie kompetencji odbiorców w różnych grupach wiekowych w zakresie wiedzy na temat lokalnego drewnianego dziedzictwa architektonicznego, zbudowania postawy szacunku wobec istniejących obiektów kultury materialnej oraz inspirowania mieszkańców do twórczego nawiązywania do architektonicznych tradycji regionu.

Dla kogo?
W ramach projektu przeprowadzone zostaną – przez zespół złożony z etnografów, kulturoznawców, architektów, historyków sztuki, rzemieślników i projektantów – warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz cykl wykładów, warsztatów i pokazów dla dorosłych odbiorców.

Kiedy?
Projekt realizowany będzie od kwietnia do grudnia 2024 roku. Pierwsze warsztaty odbędą się w maju. Główne działania obejmą okres wakacyjny.

Co powstanie?
W rezultacie podejmowanych działań powstaną: publikacja dokumentująca obiekty reprezentujące lokalne drewniane dziedzictwo architektoniczne, ceramiczna makieta miejscowości, 2 drewniane kapliczki, a uczestnicy warsztatów snycerskich wykonają samodzielnie element wzorowany na tradycyjnym zdobnictwie.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu Kultura tradycyjna i ludowa 2024.

Koncepcja, koordynacja merytoryczna i organizacyjna, identyfikacja wizualna projektu: Anna Kotowicz-Puszkarewicz.

Harmonogram

maj – czerwiec | CZWARTKI
Warsztaty ceramiczne „Miniaturowe Kleszczele” w Pracowni Garncarskiej MOKSiR
Uczestnicy w wieku 10+ (dzieci, młodzież i dorośli) po zapoznaniu się z kształtem architektonicznym miejscowości wykonają w skali poszczególne obiekty. Makieta służyć będzie do celów edukacyjnych i promocyjnych, także z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami (niewidomych), które za jej pomocą będą mogły zapoznać się topografią miejscowości, a także jej architektonicznymi zabytkami ze szczególnym uwzględnieniem tradycyjnej architektury drewnianej.

02 – 05 lipca
Warsztaty animacyjno–edukacyjne dla dzieci i młodzieży „Odkrywamy drewniane Kleszczele”
Program warsztatów obejmie element edukacyjny dot. lokalnego dziedzictwa i tradycji budownictwa drewnianego. Następnie uczestnicy eksplorować będą lokalną przestrzeń w celu wytypowania najstarszych, najbardziej reprezentatywnych i najciekawszych obiektów dziedzictwa materialnego. Efektem finalnym będzie opracowanie publikacji z ilustracjami obiektów oraz opisem przygotowanym na bazie materiału zebranego i przygotowanego przez uczestników.

06 lipca | SOBOTA
12:00 | Warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży „Zbuduj dom Twoich pradziadków” ze Stowarzyszeniem Wspierania Twórczości Samorodnej
Warsztaty edukacyjne polegające na budowie modelu tradycyjnego domu drewnianego. Z przygotowanych elementów uczestnicy pod kierunkiem instruktorów samodzielnie złożą domek (ściany o konstrukcji sumikowo – łątkowej i zrębowej, drzwi, dwoje okien, elementy dachu) o podstawie ok.1,8 x 2,6 m. Model ten będzie można wielokrotnie składać i demontować dzięki zastosowaniu tradycyjnych połączeń ciesielskich. Uczestnicy zapoznają się także z podstawową nomenklaturą ciesielską, tradycyjnymi metodami pracy i z używaniem podstawowych narzędzi jak piła, skrzynka uciosowa, dłuto i pobijak. Zajęcia będą angażowały uczestników „wszystkimi zmysłami”, dzięki idei konstruktywnej zabawy i fizycznym kontakcie z drewnem (jego fakturą, zapachem, wyglądem).

16:00 | Prelekcja oraz pokaz filmu „Domy, które leczą. Opowieść o drewnianej architekturze Podlasia” – spotkanie z Mirosławem Stepaniukiem ze Stowarzyszenia Dziedzictwo Podlasia. Podczas spotkania poruszony będzie aspekt wpływu drewnianego domu na funkcjonowanie jego mieszkańców oraz wymiar „ekologiczny” drewnianej architektury.

13 – 14 lipca | SOBOTA – NIEDZIELA
10:00-16:00 | Warsztaty dla dorosłych ze snycerki podlaskiej z Jerzym Ostapczukiem z Działu Konserwacji Zabytków w Muzeum Podlaskim w Białymstoku
Pod okiem profesjonalisty, pracownika Działu Konserwacji Zabytków w Muzeum Podlaskim w Białymstoku, uczestnicy zapoznają się z typologią zdobień architektonicznych występującą w tradycyjnym budownictwie drewnianym Podlasia. Oprócz teorii o doborze materiału i sposobach konserwacji drewna uczestnicy poznają narzędzia snycerskie oraz zobaczą, jakie wzory można wykonać przy ich pomocy. Elementem warsztatów będzie część praktyczna, gdzie uczestnicy wykonają wzory nawiązujące do ornamentyki budynków zachowanych w Kleszczelach i jego okolicach (nadokiennik, elementy zdobienia naroży).

27 lipca | SOBOTA
12:00 | Warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży „Zbuduj dom Twoich pradziadków” ze Stowarzyszeniem Wspierania Twórczości Samorodnej
Warsztaty edukacyjne polegające na budowie modelu tradycyjnego domu drewnianego. Z przygotowanych elementów uczestnicy pod kierunkiem instruktorów samodzielnie złożą domek (ściany o konstrukcji sumikowo – łątkowej i zrębowej, drzwi, dwoje okien, elementy dachu) o podstawie ok.1,8 x 2,6 m. Model ten będzie można wielokrotnie składać i demontować dzięki zastosowaniu tradycyjnych połączeń ciesielskich. Uczestnicy zapoznają się także z podstawową nomenklaturą ciesielską, tradycyjnymi metodami pracy i z używaniem podstawowych narzędzi jak piła, skrzynka uciosowa, dłuto i pobijak. Zajęcia będą angażowały uczestników „wszystkimi zmysłami”, dzięki idei konstruktywnej zabawy i fizycznym kontakcie z drewnem (jego fakturą, zapachem, wyglądem).

16:00 | Wykład „Niezbędnik opiekuna domu drewnianego” – spotkanie z historykiem sztuki Filipem Gawlińskim Wykład poprowadzi historyk sztuki, który od 2002 roku zajmuje się ochroną zabytkowej architektury drewnianej. Inwentaryzuje i rewitalizuje zabytki drewniane gł. na Żuławach. Założyciel Fundacji Ochrony Zabytków Architektury Drewnianej. Autor „Poradnika opiekuna domu drewnianego” wydanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Filip Gawliński, przybliży zagadnienie renowacji i zasady remontu obiektów mieszkalnej architektury drewnianej. Wieloletni praktyk przekaże wskazówki dotyczące zasad konserwacji budynków i elementów składających się na architektoniczny obiekt drewniany. Wśród poruszanych zagadnień kluczowym będzie dobór zastosowania technik budowlanych i zasad konserwacji w taki sposób, by jak najlepiej zachowały one dziedzictwo materialne i niematerialne zawarte w substancji historycznej budynku.

10 sierpnia | SOBOTA 11:00 | Spacer „Śladami architektury drewnianej Kleszczel” z architektem, specjalistą od renowacji i projektowania budynków drewnianych
Uczestnicy zostaną zaproszeni na wycieczkę etnograficzną, której celem będzie wspólne poszukiwanie i odnajdywanie pierwotnego kształtu przestrzennego małego, polskiego drewnianego miasta. Osadzenie jego proporcji, placów, ulic i wreszcie drewnianych budynków w krajobrazie nie będzie wyłącznie patrzeniem wstecz, ale skłonić ma do myślenia o naszym wpływie na przyszły kształt i funkcjonowanie miejsca. Odkrywać będziemy nie tylko historyczny układ ruralistyczny Kleszczel. Kolejne punkty spaceru będą wyznaczały najstarsze, najbardziej reprezentatywne i najciekawsze obiekty dziedzictwa materialnego miejscowości.

14:00 | Wykład „Drewniana kapliczka – ginąca tradycja” – spotkanie z etnograf, Urszulą Szymak-Waśkiewicz
Urszula Szymak-Waśkiewicz, etnograf z Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, przybliży i przedstawi ginącą tradycję wznoszenia przydrożnych i przydomowych kapliczek. Uczestnicy spotkania zostaną zapoznani z wielowiekową tradycją, obrzędowością, ikonografią i typologią obiektów małej architektury drewnianej, która stanowiła nieodłączny element krajobrazu regionu. Elementem wykładu będzie także opowieść o duchowej stronie architektury tradycyjnej.

Moc wydarzeń przed nami zatem rezerwujcie terminy, bo gorąco liczymy na Waszą obecność i aktywny udział w przygotowanych przez nas warsztatach, pokazach, spotkaniach i prelekcjach!

Warsztaty

W ramach projektu Drewniane KLESZCZELE * odbyły się warsztaty skierowane zarówno do dzieci i młodzieży, jak i dorosłych odbiorców.
Zaplanowane działania miały na celu podniesienie kompetencji odbiorców w różnych grupach wiekowych w zakresie wiedzy na temat lokalnego drewnianego dziedzictwa architektonicznego, zbudowania postawy szacunku wobec istniejących obiektów kultury materialnej oraz inspirowania mieszkańców do twórczego nawiązywania do architektonicznych tradycji regionu.

* 𝘋𝘰𝘧𝘪𝘯𝘢𝘯𝘴𝘰𝘸𝘢𝘯𝘰 𝘻𝘦 𝘴́𝘳𝘰𝘥𝘬𝘰́𝘸 𝘔𝘪𝘯𝘪𝘴𝘵𝘳𝘢 𝘒𝘶𝘭𝘵𝘶𝘳𝘺 𝘪 𝘋𝘻𝘪𝘦𝘥𝘻𝘪𝘤𝘵𝘸𝘢 𝘕𝘢𝘳𝘰𝘥𝘰𝘸𝘦𝘨𝘰 𝘱𝘰𝘤𝘩𝘰𝘥𝘻𝘢̨𝘤𝘺𝘤𝘩 𝘻 𝘍𝘶𝘯𝘥𝘶𝘴𝘻𝘶 𝘗𝘳𝘰𝘮𝘰𝘤𝘫𝘪 𝘒𝘶𝘭𝘵𝘶𝘳𝘺 – 𝘱𝘢𝘯́𝘴𝘵𝘸𝘰𝘸𝘦𝘨𝘰 𝘧𝘶𝘯𝘥𝘶𝘴𝘻𝘶 𝘤𝘦𝘭𝘰𝘸𝘦𝘨𝘰.

MINIATUROWE KLESZCZELE warsztaty ceramiczne | 16 i 23 maja, 6 i 13 czerwca 2024

Pod okiem instruktorki ceramiki, Agnieszki Romaniuk, w Pracowni Garncarskiej MOKSiR Kleszczele, uczestnicy – dzieci, młodzież i dorośli – tworzyli ceramiczne obiekty będące odzwierciedleniem w skali budynków historycznych i współczesnych tworzących panoramę architektoniczną miasta.
Efektem finalnym warsztatów jest ceramiczna makieta Kleszczel, która służyć będzie do celów edukacyjnych i promocyjnych, także z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami (niewidomych). Za jej pomocą użytkownicy będą mogły zapoznać się topografią miejscowości, a także jej architektonicznymi zabytkami ze szczególnym uwzględnieniem tradycyjnej architektury drewnianej.

ODKRYWAMY DREWNIANE KLESZCZELE warsztaty edukacyjno-animacyjne | 2 – 5 czerwca 2024

W ramach warsztatów młodzi uczestnicy zapoznawali się z lokalnym dziedzictwem materialnym i rodzimą tradycją budowania domów drewnianych. Przemierzaliśmy przestrzeń naszego miasteczka wcielając się w ODKRYWCÓW drewnianych Kleszczel, a naszym celem było wytypowanie najstarszych, najbardziej reprezentatywnych i najciekawszych obiektów dziedzictwa materialnego. Dzięki zaangażowaniu lokalnych „przewodników” poznawaliśmy niesamowite historie mijanych codziennie budynków. Wytypowane w ramach warsztatów obiekty znalazły się w opracowanej w ramach projektu publikacji DREWNIANE KLESZCZELE spacerownik.

ZBUDUJ DOM TWOICH PRADZIADKÓW warsztaty edukacyjne | 6 i 27 lipca 2024

Warsztaty familijne przeprowadził przedstawiciel Stowarzyszenia Wspierania Twórczości Samorodnej – Jarosław Pijewski, cieśla. Zajęcia polegały na wznoszeniu modelu tradycyjnego domu drewnianego o konstrukcji sumikowo-łątkowej i zrębowej. Pod kierunkiem instruktora z przygotowanych elementów uczestnicy samodzielnie złożyli „domek” o podstawie ok.1,8 x 2,6 m, przy okazji zapoznając się z podstawową nomenklaturą ciesielską, tradycyjnymi metodami pracy oraz podstawowymi narzędziami. Zajęcia angażowały uczestników „wszystkimi zmysłami” dzięki idei konstruktywnej zabawy i fizycznemu kontaktowi z drewnem (jego fakturą, zapachem etc.).

SNYCERKA PODLASKA warsztaty praktyczne | 13 – 14 lipca 2024

Pod okiem profesjonalisty, Jerzego Ostapczuka – pracownika Działu Konserwacji Zabytków w Muzeum Podlaskim w Białymstoku, uczestnicy zapoznali się z typologią zdobień architektonicznych występującą w tradycyjnym budownictwie drewnianym Podlasia. Oprócz teorii o doborze materiału i sposobach konserwacji drewna, uczestnicy zostali zaznajomieni z narzędziami przydatnymi w pracy nad elementami „snycerskimi”. Zasadniczym elementem warsztatów była część praktyczna, podczas której uczestnicy wykonali wzory nawiązujące do ornamentyki budynków zachowanych w Kleszczelach i jego okolicach (nadokiennik, elementy zdobienia naroży).

Wykłady i spotkania

W ramach projektu Drewniane KLESZCZELE * odbyły się wykłady, prelekcje i spotkania skierowane do dorosłych odbiorców.
Działania miały na celu transmisję wiedzy w obrębie lokalnej społeczności w zakresie ciągłości tradycji, znaczenia (wartości) obiektów czy rozwiązań, a także dobrych praktyk związanych z zachowaniem i konserwacją konkretnych obiektów reprezentujących drewnianą tradycję architektoniczną regionu. Program wykładów i spotkań miał także za zadanie twórczo inspirować uczestników do podejmowania działań zmierzających do kontynuowania lokalnych tradycji.

* 𝘋𝘰𝘧𝘪𝘯𝘢𝘯𝘴𝘰𝘸𝘢𝘯𝘰 𝘻𝘦 𝘴́𝘳𝘰𝘥𝘬𝘰́𝘸 𝘔𝘪𝘯𝘪𝘴𝘵𝘳𝘢 𝘒𝘶𝘭𝘵𝘶𝘳𝘺 𝘪 𝘋𝘻𝘪𝘦𝘥𝘻𝘪𝘤𝘵𝘸𝘢 𝘕𝘢𝘳𝘰𝘥𝘰𝘸𝘦𝘨𝘰 𝘱𝘰𝘤𝘩𝘰𝘥𝘻𝘢̨𝘤𝘺𝘤𝘩 𝘻 𝘍𝘶𝘯𝘥𝘶𝘴𝘻𝘶 𝘗𝘳𝘰𝘮𝘰𝘤𝘫𝘪 𝘒𝘶𝘭𝘵𝘶𝘳𝘺 – 𝘱𝘢𝘯́𝘴𝘵𝘸𝘰𝘸𝘦𝘨𝘰 𝘧𝘶𝘯𝘥𝘶𝘴𝘻𝘶 𝘤𝘦𝘭𝘰𝘸𝘦𝘨𝘰.

DOMY, KTÓRE LECZĄ pokaz filmu i prelekcja | 6 lipca 2024

Podczas spotkania miała miejsce projekcja filmu zrealizowanego przez Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia i udostępnionego w ramach współpracy przy projekcie. Tytuł materiału – „Domy, które leczą” stał się kanwą opowieści gościa spotkania – Mirosława Stepaniuka i dyskusji wokół dobroczynnego wpływu drewnianego budynku na życie i funkcjonowanie jego mieszkańców.

NIEZBĘDNIK OPIEKUNA DOMU DREWNIANEGO wykład | 27 lipca 2024

Wykład skierowany był do posiadaczy drewnianych domów mieszkalnych lub przyszłych spadkobierców obiektów będących reprezentacjami tradycyjnej architektury drewnianej regionu, którzy stoją w obliczu podjęcia decyzji o losie (np. sprzedaży, rozbiórce) czy remoncie posiadanych obiektów. Historyk sztuki Filip Gawliński, przybliżył uczestnikom spotkania zagadnienie renowacji i zasady remontu obiektów mieszkalnej architektury drewnianej. Wśród poruszanych zagadnień kluczowym był dobór stosowanych technik budowlanych i zasad konserwacji w sposób umożliwiający jak najlepsze zachowanie dziedzictwa materialnego i niematerialnego zawartego w substancji historycznej budynku.

ŚLADAMI ARCHITEKTURY DREWNIANEJ KLESZCZEL spacer | 10 sierpnia 2024

Spacer po Kleszczelach z architektem Arturem Puszkarewiczem – specjalistą od renowacji i projektowania budynków drewnianych, był swoistą wycieczką etnograficzną, której celem było
wspólne poszukiwanie i odnajdywanie pierwotnego kształtu przestrzennego małego, polskiego drewnianego miasta. Osadzenie jego proporcji, placów, ulic i wreszcie drewnianych budynków w krajobrazie nie miało być wyłącznie patrzeniem wstecz, ale miało nakłonić do myślenia o naszym wpływie na przyszły kształt i funkcjonowanie miejsca. Odkrywaliśmy nie tylko historyczny układ ruralistyczny Kleszczel. Kolejne punkty spaceru wyznaczały najstarsze, najbardziej reprezentatywne i najciekawsze obiekty dziedzictwa materialnego miejscowości.

DREWNIANA KAPLICZKA – GINĄCA TRADYCJA wykład | 10 sierpnia 2024


Urszula Szymak-Waśkiewicz, etnograf z Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, przedstawiła niezwykle barwną tradycję wznoszenia przydrożnych i przydomowych kapliczek. Uczestnicy spotkania zostali zapoznani z wielowiekową tradycją, obrzędowością, ikonografią i typologią obiektów małej architektury drewnianej, która stanowiła nieodłączny element krajobrazu regionu.

Publikacja

W ramach realizacji zadania Drewniane Kleszczele zaplanowano opracowanie i publikację wydawnictwa dokumentującego pomniki lokalnej drewnianej tradycji architektonicznej. Obiekty, które znalazły się w przygotowanej i wydanej broszurze zostały wytypowane wraz młodymi uczestnikami warsztatów edukacyjnych, które miały miejsce na początku lipca 2024 r. Dzieci i młodzież wcielający się w odkrywców drewnianych Kleszczel eksplorowały przestrzeń miasteczka w poszukiwaniu najstarszych, najbardziej reprezentatywnych i najciekawszych obiektów lokalnego dziedzictwa materialnego. Publikacja DREWNIANE KLESZCZELE spacerownik została wydrukowana w nakładzie 1000 egz. i jest udostępniana wszystkim pragnącym podążyć szklakiem drewnianej architektury naszego miasteczka.

𝘋𝘰𝘧𝘪𝘯𝘢𝘯𝘴𝘰𝘸𝘢𝘯𝘰 𝘻𝘦 𝘴́𝘳𝘰𝘥𝘬𝘰́𝘸 𝘔𝘪𝘯𝘪𝘴𝘵𝘳𝘢 𝘒𝘶𝘭𝘵𝘶𝘳𝘺 𝘪 𝘋𝘻𝘪𝘦𝘥𝘻𝘪𝘤𝘵𝘸𝘢 𝘕𝘢𝘳𝘰𝘥𝘰𝘸𝘦𝘨𝘰 𝘱𝘰𝘤𝘩𝘰𝘥𝘻𝘢̨𝘤𝘺𝘤𝘩 𝘻 𝘍𝘶𝘯𝘥𝘶𝘴𝘻𝘶 𝘗𝘳𝘰𝘮𝘰𝘤𝘫𝘪 𝘒𝘶𝘭𝘵𝘶𝘳𝘺 – 𝘱𝘢𝘯́𝘴𝘵𝘸𝘰𝘸𝘦𝘨𝘰 𝘧𝘶𝘯𝘥𝘶𝘴𝘻𝘶 𝘤𝘦𝘭𝘰𝘸𝘦𝘨𝘰.

Makieta i kapliczki

W ramach realizacji projektu Drewniane Kleszczele zaplanowano stworzenie ceramicznej makiety Kleszczel obrazującej tradycyjny układ urbanistyczny miejscowości ze szczególnym uwzględnieniem pomników architektury drewnianej. Elementy makiety powstawały w Pracowni Garncarskiej MOKSiR Kleszczele w ramach warsztatów „Miniaturowe Kleszczele”, które miały miejsce w maju i czerwcu br. Kluczowe obiekty architektoniczne odwzorował w skali Adrian Bienias. Makieta służyć będzie do celów edukacyjnych i promocyjnych, także z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami (niewidomych). Za jej pomocą użytkownicy będą mogły zapoznać się topografią Kleszczel, a także z architektonicznymi zabytkami ze szczególnym uwzględnieniem tradycyjnej architektury drewnianej naszej miejscowości.

W ramach projektu Drewniane Kleszczele powstały 2 drewniane kapliczki nawiązujące do niezwykle barwnej i bogatej rodzimej tradycji wznoszenia różnych form przydomowych i przydrożnych obiektów małej architektury sakralnej. Umieszczone w przestrzeni miasteczka kapliczki, korespondują z dwoma obrządkami sąsiadującymi ze sobą od wieków w Kleszczelch – katolickim i prawosławnym.

𝘋𝘰𝘧𝘪𝘯𝘢𝘯𝘴𝘰𝘸𝘢𝘯𝘰 𝘻𝘦 𝘴́𝘳𝘰𝘥𝘬𝘰́𝘸 𝘔𝘪𝘯𝘪𝘴𝘵𝘳𝘢 𝘒𝘶𝘭𝘵𝘶𝘳𝘺 𝘪 𝘋𝘻𝘪𝘦𝘥𝘻𝘪𝘤𝘵𝘸𝘢 𝘕𝘢𝘳𝘰𝘥𝘰𝘸𝘦𝘨𝘰 𝘱𝘰𝘤𝘩𝘰𝘥𝘻𝘢̨𝘤𝘺𝘤𝘩 𝘻 𝘍𝘶𝘯𝘥𝘶𝘴𝘻𝘶 𝘗𝘳𝘰𝘮𝘰𝘤𝘫𝘪 𝘒𝘶𝘭𝘵𝘶𝘳𝘺 – 𝘱𝘢𝘯́𝘴𝘵𝘸𝘰𝘸𝘦𝘨𝘰 𝘧𝘶𝘯𝘥𝘶𝘴𝘻𝘶 𝘤𝘦𝘭𝘰𝘸𝘦𝘨𝘰.

Video

Materiał video jest dokumentacją wybranych działań zrealizowanych w ramach projektu Drewniane Kleszczele:

  • warsztatów edukacyjnych ZBUDUJ DOM TWOICH PRADZIADKÓW, które miały miejsce 6 i 27 lipca 2024 roku i przeprowadzone zostały przez Mirosławę i Jarosława Pijewskich ze Stowarzyszenia Wspierania Twórczości Samorodnej
  • warsztatów praktycznych SNYCERKA PODLASKA, które odbyły się 13 – 14 lipca 2024 roku pod kierunkiem Jerzego Ostapczuka z Działu Konserwacji Zabytków Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
  • spaceru ŚLADAMI ARCHITEKTURY DREWNIANEJ KLESZCZEL, który 10 sierpnia 2024 roku uliczkami Kleszczel poprowadził architekt Artur Puszkarewicz.

ZDJĘCIA i MOTAŻEWA BORKOWSKA

𝘋𝘰𝘧𝘪𝘯𝘢𝘯𝘴𝘰𝘸𝘢𝘯𝘰 𝘻𝘦 𝘴́𝘳𝘰𝘥𝘬𝘰́𝘸 𝘔𝘪𝘯𝘪𝘴𝘵𝘳𝘢 𝘒𝘶𝘭𝘵𝘶𝘳𝘺 𝘪 𝘋𝘻𝘪𝘦𝘥𝘻𝘪𝘤𝘵𝘸𝘢 𝘕𝘢𝘳𝘰𝘥𝘰𝘸𝘦𝘨𝘰 𝘱𝘰𝘤𝘩𝘰𝘥𝘻𝘢̨𝘤𝘺𝘤𝘩 𝘻 𝘍𝘶𝘯𝘥𝘶𝘴𝘻𝘶 𝘗𝘳𝘰𝘮𝘰𝘤𝘫𝘪 𝘒𝘶𝘭𝘵𝘶𝘳𝘺 – 𝘱𝘢𝘯́𝘴𝘵𝘸𝘰𝘸𝘦𝘨𝘰 𝘧𝘶𝘯𝘥𝘶𝘴𝘻𝘶 𝘤𝘦𝘭𝘰𝘸𝘦𝘨𝘰.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content