Przejdź do treści

WIELOMA JĘZYKAMI- koncert jubileuszowy z okazji 500-lecia nadania Praw Miejskich Kleszczelom WIELOMA JĘZYKAMI

  • przez

Za nami przepiękne wydarzenie !
Wielobarwne, wielokulturowe, różnorodne jak nasze Kleszczele. Jak my mieszkańcy!
Koncertowy LineUp skonstruowany był z myślą i czuciem naszych korzeni! Na scenie za Hładyszką wystąpiły Zespoły… Artyści dla których ważna jest tożsamość, pieśni naszych przodków, darowane w prezencie, pieczołowicie przekazywane przez pokolenia…
A my przez folklor autentyczny

Zespół z Dobrowody.
Dobrowoda – przedmieścia historycznych Kleszczel – od zawsze była rozśpiewaną wsią. Przez ponad pięćdziesiąt lat istniał w niej lokalny zespołu śpiewaczy złożony z utalentowanych wokalnie kobiet. Niestety w chwili obecnej z dawnego składu żyją już tylko dwie jego członkinie.
Tradycję śpiewaczą swojej wsi postanowili kontynuować członkowie założonego w 2018 r. Koła Gospodyń Wiejskich, którzy od tamtej pory spotykają się cyklicznie śpiewając dawne pieśni, by ocalić je od zapomnienia. Grupa uświetnia swoimi występami imprezy koncentrujące się na kultywowaniu lokalnych tradycji obrzędowych jak Perepelica w Toporkach czy Korowaj Juriański w Daszach.

Hiłoczka z pobliskiej Czeremchy to zespół, w którego skład wchodzą uczniowie i absolwenci Szkoły Podstawowej w Czeremsze. Grupa działa od 1996 roku pod kierownictwem Ireny Wiszenko.
Młodzież śpiewająca – i od niedawna także tańcząca – w „Hiłoczce” to kontynuatorzy lokalnych tradycji, pieśni i obrzędów. W repertuarze grupy są kolędy, szczedriwki, wesnianki, rohulki, pieśni weselne, a także inne ukraińskie pieśni ludowe z Podlasia, Polesia i Wołynia.

ŻEMERWA Studio folkloru tradycyjnego podlaskich Białorusinów
Studio, które powstało przy Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, w tym roku obchodzi swe dwudziestolecie. Swą nazwę zespół wziął od słowa, które w ruskim języku podlaskim oznacza grupę wesołych, rozśpiewanych młodych ludzi. Zespołem od początku jego istnienia kieruje rodzeństwo: Anna Fionik i Doroteusz Fionik.
Głównym celem „Żemerwy” jest rejestrowanie, badanie oraz wykonywanie tradycyjnego folkloru Białorusinów Podlasia i Polesia. Studio wielokrotnie prezentowało białoruski folklor podlaski w kraju i za granicą. W repertuarze zespołu są pieśni obrzędowe, biesiadne oraz tradycyjne tańce przy akompaniamencie własnej kapeli w składzie: akordeon, harmonia trzyrzędowa, skrzypce, baraban, bęben; także dudy i lira korbowa.

Zespół BIELE
„Biele” to projekt muzyczny założony przez Julitę Charytoniuk, Ulkę Murawko i Piotra Fiedorowicza – ludzi z Suwalszczyzny, wychowanków zielonych lasów, odludnych bagien i nadrzecznych łąk. Miejsc, w których szara codzienność przeplata się z atmosferą tajemniczości i mistycyzmu, a codzienny znój płynnie przechodzi w czas wolny. „Biele” to muzyka Suwalszczyzny, muzyka miejsca – trójstyku, gdzie zacierają się granice państw, gdzie wzajemnie przenikają się wpływy polskie, litewskie i białoruskie.

KAROLINA CICHA & Spółka

Karolina Cicha to jedna z najbardziej rozpoznawalnych artystek na polskiej scenie folkowej, której z łatwością przychodzi granie na kilku instrumentach jednocześnie i płynne poruszanie się między różnorodnymi tradycjami muzycznymi, a nawet językami. Jest laureatką GRAND PRIX i Nagrody Publiczności na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Jej płyty „Tany” (2020) oraz – nagrana ze Sw@dą – „Sad” (2022) uzyskały nominacje do Fryderyka w kategoriach Muzyka Świata i Muzyka Korzeni.
W Kleszczelach wystąpi z Patrycją Betley i Karoliną Matuszkiewicz i wykona utwory z płyty „Wieloma językami”. Usłyszymy pieśni w językach mniejszości narodowych zamieszkujących nasz region: ukraińskim, litewskim, rosyjskim, romskim, białoruskim, tatarskim i w języku jidysz.

SW@DA
Sw@da jest polsko-kolumbijskim producentem muzycznym, który za zeszłoroczną płytę “SAD” nagraną z Karoliną Cichą był nominowany do nagrody Fryderyka. W swoich projektach łączy wpływy obu bliskich mu kultur, zestawiając ze sobą dźwięki zarówno podlaskie, jak i latynoskie. Tradycyjne pieśni ludowe odważnie zderza ze współczesnym brzmieniem instrumentów elektronicznych i aranżacją typową dla takich gatunków, jak afrobeat czy house.
Projekt BAHATO, to opowieść o lokalnym kolorycie, w którym zaśpiewa Niczos, wokalistka znana m. in. z Hajdy Bandy czy Żemerwy oraz zarapuje Maxim, weteran lokalnej sceny hiphopowej. BAHATO wprowadza mikrojęzyk podlaski kojarzony z pieśniami ludowymi do hiphopowego świata.

DJ WOJ
Za pseudonimem kryje się Wojciech Błaszczyk – etnofolkowy DJ rokendrolowy, producent oraz sympatyk polskiej kultury kulinarnej. Od wielu lat walczy o większą multikulturowość w stolicy i w innych regionach Rzeczypospolitej. Występował u boku największych gwiazd sceny etno-folkowej, robił Etno After Party m. in. na: Festiwalu „Z wiejskiego podwórza“ (Czeremcha ), Folkowisku (Gorajec), Festiwalu Singera (Warszawa) i wielu innych…
DJ WOj set to gorąca mieszanka bałkańskich rytmów i skocznych etno melodii z różnych stron świata, które razem tworzą spontaniczną atmosferę dobrej zabawy i szalonego tańcowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content