Przejdź do treści

Choroszy nasz KOROWAJ- fotorelacja

  • przez

1 września 2023/ piątek spotkaliśmy się w Świetlicy Wiejskiej wsi Dobrowoda (gmina Kleszczele), by podtrzymać tradycję DOBROWODZKIEGO KOROWAJA WESELNEGO.

____________________

KOROWAJ – tradycyjne obrzędowe ciasto weselne, z którego wypiekiem wiąże się wiara w szczęście i dobrobyt nowożeńców. Korowaj dobrowodzki ma unikatowy wzór. Duży korowaj zdobi się dwunastoma różyczkami i dwunastoma gąskami (ptaszkami) uformowanymi ciasta drożdżowego, które okalają dużą różę pośrodku korowaja. Pod nią umieszcza się pieniążek- monetę, która zwiastować ma dostatek w życiu.
Samo pieczenie korowaja jest nie lada przedsięwzięciem – do jego wykonania zapraszane były i są kobiety z najbliższej rodziny i koleżanki, które zajmują się wyrabianiem ciasta, formowaniem gąsek, różyczek. Wdowy, rozwódki ze względu na swój los nie są angażowane w ten proces, a sama Panna Młoda uczestniczy w wydarzeniu w roli „królowej spotkania”.
W tradycji dobrowodzkiej silnym wyróżnikiem są pieśni weselne, które wyśpiewywane są podczas „wieczoru panieńskiego”.

Spotkanie odbyło się dzięki inicjatywie: Julita Charytoniuk, Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia przy współpracy z KGW Dobrowoda.
Nad przekazaniem tradycji i śpiewów niezmiennie czuwały Nina Jawdosiuk i Walentyna Klimowicz -Zespół Śpiewaczy z Dobrowody.

#korowaj#dobrowoda#dobrowodzkikorowaj#obrzędweselny#podlaskietradycje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content